5 Rzeczy, których należy słuchać przy wyborze subwoofera

Udostępnij

Subwoofer to głośnik zaprojektowany specjalnie do dostarczania basu dla wszystkich pozostałych głośników w systemie kina domowego lub stereo. Basy są ważne z wielu powodów. Dodaje on warstwy potężnego uderzenia dźwiękowego, a także subtelnego, nawet delikatnego dźwięku, który wciąga i sprawia, że cała nasza muzyka, filmy i programy telewizyjne są bardziej porywające i wciągające. Bas pozwala dosłownie poczuć nutę muzyczną lub efekt dźwiękowy w filmie - ustala nastrój w ścieżce dźwiękowej, a także zapewnia tempo rytmu i melodii w muzyce. Bass tworzy fundament rytmów, który sprawia, że stukasz palcem lub kiwniesz głową, gdy pojawia się ulubiona piosenka.

W przeciwieństwie do wyboru głośników, który jest subiektywną decyzją opartą na wielu czynnikach (wygląd, głos, forma), wybór subwoofera jest bardziej obiektywny. Dlaczego? Bo jeśli chodzi o subwoofery, to łatwiej je ocenić po tym, jak potrafią zrobić 5 podstawowych rzeczy. Wszystkie najlepsze subwoofery domowe mają te pięć cech wydajnościowych, które są łatwe do uchwycenia, jeśli wiesz czego słuchać.

1. Niewiarygodnie niskie rozszerzenie częstotliwości. 

Wiele subwooferów nie jest w stanie odtworzyć najgłębszych dźwięków i tonów basu. Mówiąc bardziej technicznie, oznacza to, że nie są w stanie dotrzeć do nut przy lub poniżej 20Hz (progu ludzkiego słuchu). Starają się więc to nadrobić, wyolbrzymiając brzmienie średniego basu, aby ukryć brakujące nuty. Powoduje to wybuchowy, jednodźwiękowy bas, tworząc mniej wiarygodne doświadczenie, które okrada nas z poczucia tego, co artysta lub reżyser naprawdę zamierzał przedstawić w najniższych częstotliwościach. Najlepsze subwoofery dostarczają najgłębszego basu z czystością i gracją, czasami tworząc częstotliwości tak głębokie, że nie są nawet słyszalne - tylko odczuwalne!

Jeśli patrzysz na kartę specyfikacji, ważne jest, aby wiedzieć, że są one napisane na podstawie wyników badań w komorze bezechowej (pomieszczenie zaprojektowane tak, aby całkowicie pochłaniać dźwięk). Jest to niesprawiedliwe w przypadku subwooferów, ponieważ opierają się one na odbiciach dźwięku w Twoim pomieszczeniu, aby stworzyć wyraźne, mocne nuty. W związku z tym subwoofer może być określony jedynie jako zejście do 30Hz, podczas gdy w rzeczywistości zanurza się znacznie, znacznie głębiej. 

Czego powinieneś posłuchać:
Zwróćcie uwagę na subwoofery, które wydają się nie mieć pary na bardzo głębokich nutach basu. Załóż swój ulubiony zrzut basu EDM, a możesz zauważyć, że gdy bas spada coraz niżej, głośność również zaczyna spadać. Światowej klasy subwoofery utrzymają poziom wyjściowy przez całą drogę w dół.

2. Wyjście niskiej częstotliwości przy najwyższych poziomach ciśnienia akustycznego (SPL).

To jest ustne, ale koncepcja jest dość prosta. Światowej klasy subwoofer gra bez wysiłku głośno i bez zniekształceń, bez względu na to jak głęboki i wymagający jest materiał źródłowy. W przeciwieństwie do głośników pasywnych, subwoofery zazwyczaj posiadają własne wzmacniacze wewnętrzne i silniki DSP, dzięki czemu mogą dokonywać własnych regulacji głośności w locie, gdy system kina domowego lub stereo jest zakręcony. Mniejsze subwoofery wykorzystują ograniczenie wzmacniacza, które sztucznie redukuje głośność największych uderzeń basu, aby chronić wzmacniacz przed przepracowaniem. Rezultat: bas "znika" w momencie, w którym chce się go kopnąć najbardziej, jak eksplozja filmu akcji czy zrzut basu EDM. Jest to ważna cecha, mająca na celu uchronienie subwoofera przed uszkodzeniem jego przetwornika lub wzmacniacza, ale stwarza ona wrażenie opadania basu. Światowej klasy subwoofer generuje wystarczająco dużo energii, aby bez wysiłku pracować z ogromnymi SPL'ami, znacznie wykraczającymi poza głośność referencyjną, bez opuszczania głośnika lub po prostu rezygnacji w tych krytycznych momentach.

Czego powinieneś posłuchać: 
Zwróć uwagę na to, ile energii i siły klatki piersiowej wytwarzają najgłębsze nuty basu (spróbuj świetnych scen akcji z Battleship lub Tron). Jeśli nie możesz doświadczyć tego osobiście, dobrze jest porozmawiać z kimś, kto ma, jak eksperci od produktów World Wide Stereo. Możesz również sprawdzić moc, która mówi Ci, jak duży jest wewnętrzny wzmacniacz.

3. Dokładność odpowiedzi częstotliwościowej.

Najlepsze subwoofery wytwarzają dokładnie taką ilość basu, jaką powinieneś usłyszeć przy właściwej wysokości dźwięku, przy zachowaniu całkowitej wierności filmowi, muzyce i innym źródłom dźwięku. Jest to być może największy czynnik w tworzeniu wiarygodnego kina domowego, ponieważ odzwierciedla to, co artysta lub reżyser chciał, abyś usłyszał i poczuł - bez żadnych dodatkowych falban czy zniekształceń dodawanych przez subwoofer, które nie odtwarzałyby idealnie dźwięku.

Czego powinieneś posłuchać: 
Czy dźwięk jest czysty, czysty i mocny, tak jak powinien być? Czy może są to niejasne, spłaszczone nuty, które brzmią wypaczone i niedokładne? Bas nie powinien być nudnym uderzeniem, ale raczej przedłużeniem dźwięku, który wydają twoje głośniki.

4. Prędkość punktowa w stanach nieustalonych.

Jest to często określane jako zdolność subwoofera do "zatrzymania się i uruchomienia na czas". Świetny subwoofer ma niezwykle szybki impuls, lub zmianę pędu (przyspieszanie i zwalnianie). Gdy zmiany te nie następują z błyskawiczną prędkością, w czasie tych impulsów powstają dodatkowe nuty, a subwoofer nie jest w stanie nadążyć za głośnikami w przyjemny dla ucha sposób. Z tego powodu, mniejsze subwoofery mają trudności z nadążeniem za głośnikami pełnopasmowymi, gdy prezentowane są skomplikowane linie basu, agresywne sceny akcji i inne pełnopasmowe treści. Rezultat? Utrata szczegółów. Z mniejszymi subwooferami, bas może przejąć pole dźwiękowe w nienaturalny i rozpraszający sposób. Światowej klasy subwoofery przestają grać na basie dokładnie w momencie, w którym powinny i wracają w idealnym momencie, więc dźwięk jest nieodróżnialny od wyjścia głośnika i wszystko gra w idealnej harmonii.

Czego powinieneś posłuchać: 
Jak bas integruje się z innymi głośnikami. Czy przejmuje i dominuje nad dźwiękiem w agresywny, ale niechlujny sposób? Transjenty są wolne. Subwoofer powinien sprawiać wrażenie części głośników, płynnie wtapiać się w ich brzmienie i poszerzyć osiągi, nie przytłaczając ich.

5. Płynnie łączyć się z głośnikami pełnozakresowymi.

Nikt nie chce słyszeć tylko basów w swoim kinie domowym lub systemie audio. Prawidłowe odtwarzanie dźwięku w kinie domowym polega na stworzeniu całkowitego doświadczenia, w którym subwoofer stanowi fundament dźwiękowy, ale nigdy nie zwraca uwagi na sam bas ani jego umiejscowienie w pomieszczeniu. Bas jest dookólny i subwoofer powinien dodawać energii lub zwiększać ciśnienie w pomieszczeniu, nie przytłaczając sceny dźwiękowej i nie ujawniając jej położenia i obecności w sposób rozpraszający. Subwoofer światowej klasy dodaje potężny i wyczuwalny w dotyku element dźwiękowy, który nie może być ignorowany, ale zawsze pozostaje komplementarny z całym systemem...

Czego powinieneś posłuchać: 
Tak jak poprzednia wskazówka, zwróć uwagę na to, jak bas integruje się z innymi głośnikami. Subwoofer powinien brzmieć tak, jakby był częścią reszty systemu audio, a nie kradł show.