Co tworzy system Hi-Fi? - Przewodnik dla początkujących do systemu Hi-Fi

Udostępnij

 

Istnieją trzy podstawowe elementy składające się na system Hi-Fi: źródło, wzmacniacz i głośniki. Źródłem dźwięku może być wszystko, od usługi strumieniowego przesyłania muzyki odtwarzanej na smartfonie po gramofon - możesz nawet użyć odtwarzacza CD, jeśli nadal go masz.

Jak to działa?

Wzmacniacz pobiera słaby sygnał elektryczny generowany przez źródło i zasila go na tyle, aby zasilić głośniki. Warto zauważyć, że wiele źródeł ma zintegrowane wzmacniacze - nawet twój smartfon zawiera mały wzmacniacz, chociaż użycie osobnego przetwornika cyfrowo - analogowego ( DAC ) znacznie poprawia jakość dźwięku. W przypadku głośników masz duży wybór wśród urządzeń dostępnych na rynku, bez względu na to, czy szukasz głośników bezprzewodowych, mocnych głośników podłogowych, czy też zajmujących mało miejsca głośników półkowych. Jeśli wybrane przez ciebie źródło dźwięku nie ma wbudowanego wzmacniacza, musisz go kupić.

Budżet

Tworzenie systemu Hi-Fi nie musi oznaczać dużego obciążenia konta bankowego. Oczywiście, możesz wydać tysiące złotych na najnowocześniejszą konfigurację, ale tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. Jeśli próbujesz ograniczyć kwotę, którą wydajesz, dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jaki rodzaj zestawu możesz już mieć w domu. Jak wspomnieliśmy, jako źródła muzyki można użyć smartfona, laptopa lub telewizora, co będzie dobrze współpracować z bezprzewodowymi systemami głośników. Masz na strychu gramofon? Sprawdź, czy twój gramofon ma zintegrowany przedwzmacniacz gramofonowy - jeśli tak, możesz zaoszczędzić na zakupie zewnętrznego wzmacniacza. Podobnie, możesz zaoszczędzić pieniądze na wzmacniaczu, kupując uniwersalny odtwarzacz muzyczny - wystarczy dodać do niego kilka głośników i gotowe. Sprawdź modele wyposażone w kratki 360 stopni i rozpraszające dźwięk pod każdym kątem. Niezależnie od tego, jaką kombinację źródło-wzmacniacz-głośnik wybierzesz, ustaw realistyczny budżet - i pamiętaj, że zawsze możesz dodać komponenty do swojego systemu Hi-Fi w miarę upływu czasu.

Kable, stojaki i inne dodatki

Jeśli zdecydujesz się na system przewodowy, pamiętaj o budżecie na kable; wysokiej jakości kable mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Podobnie powinieneś się zastanowić, czy musisz kupić stojaki lub zestaw do montażu na ścianie dla swoich głośników. W przypadku urządzenia źródłowego i wzmacniacza zastanów się, czy musisz kupić stojak lub stojak AV, aby całość była schludna i uporządkowana. Jeśli używasz gramofonu jako źródła, upewnij się, że masz solidną powierzchnię, na którym może on stać. Nie musisz koniecznie kupować do tego nowych mebli - możesz zaoszczędzić pieniądze, wykorzystując to, co już masz.

Projektowanie

Nie ma sensu płacić za ogromne głośniki podłogowe, jeśli masz małą przestrzeń; podobnie, para schludnych głośników półkowych prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, jeśli projektujesz swój system Hi-Fi w dużej przestrzeni. Musisz pomyśleć o przeznaczeniu swojego systemu Hi-Fi. Na przykład, jeśli chcesz, aby działał jako zestaw kina domowego i używasz telewizora jako urządzenia źródłowego, możesz zainwestować w soundbar, który można łatwo zamontować na ścianie lub umieścić na stojaku telewizora.

Rozmieszczenie głośników jest niezwykle ważne dla jakości dźwięku, jaką twój system Hi-Fi będzie w stanie osiągnąć. W idealnym przypadku głośniki stereo (lewy i prawy) powinny być oddalone od siebie o co najmniej dwa metry i lekko nachylone w kierunku miejsca, w którym będziesz siedzieć i cieszyć się muzyką. Chociaż ograniczenia przestrzenne mogą pozostawić cię bez większego wyboru, staraj się nie umieszczać głośników w rogach lub zbyt blisko ścian.