Dlaczego Stax są najlepsi?

Udostępnij

Produkty Staxa znane są wszystkim entuzjastom audio, którzy choć trochę interesują się tematem słuchawek i odtwarzania muzyki w wysokiej jakości. Jednak dla wielu osób, które nie miały styczności z tymi japońskimi słuchawkami, nie jest jasne, dlaczego kosztują one tak dużo pieniędzy.

I jest ku temu wystarczająco dużo powodów. Po pierwsze, absolutnie wszystkie produkty Staxa są wytwarzane w Japonii w bardzo małych partiach. Po drugie, zastosowanie wysokiej jakości materiałów ma również wpływ na cenę. No i wreszcie sama zasada działania słuchawek. O tym ostatnim warto opowiedzieć nieco bardziej szczegółowo. Do tej pory najpopularniejsze są trzy rodzaje słuchawek: tradycyjne elektrodynamiczne oraz bardziej egzotyczne armaturowe i elektrostatyczne.

Słuchawki elektrostatyczne to specjalne elementy dźwiękowe składające się z cienkiej, metalizowanej membrany oraz dwóch nieruchomych elektrod umieszczonych po obu jej stronach. Do elektrod przykładane jest wysokie napięcie (od 320V w modelu przenośnym SRS-002 do 580V DC w modelach stacjonarnych), ale z niewielkim natężeniem prądu (więc jest to bezpieczne), powodując ruch translacyjny membrany. Kolejną istotną różnicą w stosunku do głośników elektrodynamicznych jest to, że w każdym punkcie powierzchni membrany działa taka sama siła, co skutkuje minimalnymi zniekształceniami sygnału (poniżej 0,1%). Sama membrana waży wielokrotnie mniej niż nawet najcieńsza i najlżejsza membrana, co ma pozytywny wpływ na pasmo przenoszenia (dużo bardziej płaskie niż nawet najlepsze przetworniki elektrodynamiczne) i mikrodynamikę: nawet najprostsze modele Staxa mają niesamowitą odpowiedź! Elektrostatyczne moduły dźwiękowe emitują dźwięk równomiernie w obu kierunkach.

Jednak konwencjonalny wzmacniacz nie nadaje się do zastosowań wysokonapięciowych. Dlatego też Stax produkuje szeroką gamę specjalnych, high-endowych jednostek napędowych dla swoich słuchawek. Produkcja zarówno słuchawek, jak i specjalistycznych wzmacniaczy do nich jest bardzo skomplikowana i czasochłonna, więc ostateczny koszt okazuje się zauważalnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych analogów. Jeśli jednak wymagania co do brzmienia są ponadprzeciętne, to cena ta jest więcej niż uzasadniona. W końcu brzmienie nawet prostych modeli Stax jest o wiele lepsze niż bezwarunkowej większości tradycyjnych słuchawek. Można być tego pewnym, jeśli choć raz usłyszy się set Staxa. Nie jest przypadkiem, że wielu inżynierów nagrań, którzy pracują nad złożonymi nagraniami dźwiękowymi, preferuje produkty tej marki, a to dobry powód, aby to zrobić dla każdego, kto naprawdę dba o jakość dźwięku. Wybierz Stax, a już nigdy nie będziesz chciał wymieniać swoich słuchawek.

Przetestuj i kup słuchawki Stax w sklepach Doctorhead