Domowe studio od podstaw: jak zbudować, jakie są plusy i minusy?

Udostępnij

Praca z dźwiękiem to czysta kreatywność, ograniczona jedynie możliwościami technicznymi i wyobraźnią. Wskakujesz od razu do profesjonalnego studia nagrań z własnym materiałem, czy inwestujesz czas w stworzenie własnego warsztatu twórczego? Pytanie pozostaje otwarte. Dziś porozmawiamy o tym, czego potrzebujesz, aby stworzyć domowe studio nagrań od podstaw. Nie ma czasu do stracenia, zaczynamy!

Czy studio w domu to kompromis?

Cofnijmy się w czasie. Profesjonalne studio nagrań zbudowane w oddzielnym obiekcie jest oczywiście często lepsze niż domowe rozwiązanie. Chodzi o środki, które są potrzebne do stworzenia takiego studia (projekty architektoniczne, wyzwania techniczne, komunikacja itd.), a to wszystko jest bardzo kosztowne. - Wszystko to kosztuje bardzo duże sumy, które mogą sięgać setek tysięcy dolarów i więcej). Domowe studio będzie wymagało znacznie mniej środków od jego twórcy, a jednocześnie będzie w stanie zapewnić wysokiej jakości proces dźwiękowy. Z odpowiednim sprzętem studyjnym nie ma potrzeby iść na kompromis. Jeśli duże studia są nastawione na pracę komercyjną, to logicznie rzecz biorąc nasuwa się kolejne pytanie.

Czy możliwe jest stworzenie komercyjnego produktu muzycznego w domowym studio?

Odpowiedź jest oczywista. Ważne jest, aby zrozumieć, że słuchacza nie obchodzi, jakim mikrofonem i przedwzmacniaczem został nagrany materiał - liczy się pomysł! Jeśli ty, jako autor lub producent, możesz dać publiczności nowy dźwięk, który jest rozpoznawalny i "nawiedzający" w dobry sposób, twój produkt odniesie sukces bez odniesienia do konkretnego miejsca nagrywania. Przykładów nie trzeba szukać daleko: rok 2019 minął za sprawą delikatnego głosu Billie Eilish z jej debiutanckim albumem When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Longplay został nagrany w domowym studiu, które nie było naszpikowane drogim sprzętem, ale za to jaka sensacja! Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wokalistka mogłaby wozić na wózku statuetki Grammy - tyle ich było. Przy okazji, wśród nominacji znalazło się "Najlepsze nagranie roku". (nie klasyczny). Przypomnijmy, że nagroda przyznawana jest przez Academy of Recording Arts and Sciences - czyż nie jest to uznanie? Przykładów na to było wystarczająco dużo w ubiegłym wieku, kiedy autor nie miał pod ręką Internetu: wiele legendarnych zespołów pisało swoje płyty w wynajętych domach lub hotelach, używając przenośnego studia (furgonetki ze sprzętem studyjnym) - jak Deep Purple z albumem Machine Head.

Na szczęście wytwórnie płytowe nie mają już takiej siły przebicia jak kiedyś, co oznacza, że promocja i tworzenie płyty jest całkowicie w rękach twórców. O tym, czy płyta jest dostarczana z tarczą czy na tarczy, decyduje sieć.

Jakie są zalety domowego studia?

 • Czas to pieniądz. W domowym studiu nagrań nikt nie ograniczy Cię do jednej sesji. Można to oczywiście przedłużyć, ale to są pieniądze.

 • Nie przegap żadnego pomysłu. Pomysł na nowy utwór może pojawić się cicho i szybko, a w domu będziesz miał okazję od razu stworzyć pierwsze muzyczne szkice do dalszej pracy.

 • Ucz się w swoim własnym tempie. Domowe studio daje Ci możliwość doskonalenia swoich umiejętności za pomocą oprogramowania i sprzętu, który masz do dyspozycji. Ustawianie wzmacniacza gitarowego to sztuka, która również wymaga umiejętności. Pomaga to w pracy w profesjonalnym miejscu. Kiedy już znajdziesz się w murach fikcyjnego Abbey Road, nie będziesz oślepiony różnorodnością, jaka cię otacza.

 • Praca w domu. Jeśli masz dostęp do oddzielnego profesjonalnego studia, istnieją pewne etapy, które możesz zabrać ze sobą do domu. Na przykład mastering, który zajmuje dużo czasu. Należy pamiętać, że brzmienie materiału w studio i w domu może być bardzo różne ze względu na różne monitorowanie, oprogramowanie i charakterystykę pomieszczenia.

Jakie są wady?

 • "Granie" w pokoju. W źle przygotowanym pomieszczeniu trudno jest osiągnąć wysoką jakość dźwięku dla wokali i instrumentów, ponieważ pomieszczenie będzie "przeszkadzać" w nagraniu i stanowić osobny negatywny czynnik.

 • Możliwości techniczne. Profesjonalne studio ma większe możliwości techniczne dla zastosowań studyjnych. Osobne studio ma o wiele większą flotę mikrofonów, przedwzmacniaczy i monitorów, więc jest dużo miejsca na rozwój.

 • Rozproszenie uwagi. Jeśli urządzasz swoje studio w domu, przygotuj się na to, że Twoi sąsiedzi mogą przeprowadzać remont, co z pewnością usłyszysz przez "tekturowe" ściany. Wszystkie prace mogą się opóźnić, ponieważ nagrywanie instrumentów na dźwięk perforatora nie wchodzi w grę.

Czas przejść do listy wyposażenia studia. Weź swój koszyk i idź posortuj, co będziesz potrzebował kupić do swojego domowego studia.

Co powinno znaleźć się w Twoim domowym studio?

Komputer.

Wszystko w Twoim domowym studio jest zapisywane i przechowywane cyfrowo, chyba, że masz w pobliżu Studera filmowego. Do pracy wybierasz swoją własną wygodną platformę - wielu preferuje laptopy z jabłkiem, ale komputery PC też są dobrym koniem roboczym. Ważny jest komputer o dużej szybkości zegara, aby można było pracować z dźwiękiem w czasie rzeczywistym bez opóźnień. Nie zapominaj również o "RAM" i jego szybkości, ponieważ Twoja biblioteka próbek będzie go pożerać w pierwszej kolejności.

Kilka wskazówek:

 • Komputer powinien mieć co najmniej 8GB pamięci RAM - pozwoli to na pracę z dźwiękiem w różnych programach jednocześnie.
 • Preferuj komputery z dyskami SSD, ponieważ mają one lepszą wydajność.
 • Używaj systemu operacyjnego, do którego jesteś przyzwyczajony, ale zwracaj uwagę na aktualizacje.

DAW.

Cyfrowa stacja robocza zastępuje obecnie morze analogowego osprzętu studyjnego (duże i drogie kontrolery są nie na miejscu w domu). Nie będziemy mówić o konkretnym oprogramowaniu, ale ich funkcjonalność jest w dużej mierze podobna, musisz wybrać DAW w oparciu o swoją wygodę lub preferencje. Zacznij od wersji demo, możesz wypróbować funkcjonalność i "poczuć" interfejs, choć w niepełnej formie. Chcemy przypomnieć, że zakup DAW to jedyna cywilizowana droga. Programy często mogą być dostarczane z zewnętrzną kartą dźwiękową, o której porozmawiamy poniżej.

Kilka wskazówek:

 • Zestaw pluginów wraz z DAW będzie dobrą pomocą w pracy.

 • Pobieraj i kupuj tylko licencjonowane oprogramowanie.

 • Używaj oprogramowania, z którym czujesz się komfortowo i aktualizuj je na bieżąco.

Interfejs audio.

Zewnętrzna karta dźwiękowa będzie sercem Twojego domowego studia, gdzie różne kable będą przenosić sygnał z mikrofonów, instrumentów, samplerów i tak dalej. Nie polecamy oszczędzania na tym komponencie, gdyż wiele będzie zależało od jego jakości i możliwości. Wybierając interfejs zewnętrzny, zastanów się, co i w jakiej ilości zamierzasz do niego podłączyć. Na przykład, niektórzy ludzie potrzebują dwóch wejść liniowych (jedno z zasilaniem phantom dla mikrofonu i wejście instrumentalne), podczas gdy inni chcą nagrywać kilka instrumentów i mikrofonów równolegle.

Kilka wskazówek:

 • Upewnij się, że karta dźwiękowa jest kompatybilna z komputerem.

 • Unikaj rynku wtórnego, ponieważ zewnętrzna karta nie jest najłatwiejszym urządzeniem do zdobycia, a w używanym modelu mogą występować problemy.

 • Zwróć uwagę na liczbę wejść w interfejsie: im jest ich więcej, tym więcej możliwości jednoczesnego nagrywania. Musisz rozważyć swoje własne cele.

Monitory studyjne.

Jednym z najważniejszych elementów studia są monitory, ponieważ ich jakość decyduje o tym, jak dobrze słyszysz swój miks. Monitory powinny być w stanie pokazać Ci wszystkie nieregularności i niedoskonałości w Twoim materiale, abyś mógł je dopracować podczas miksowania i na innych etapach. Szczegółowy przewodnik po tym, jak wybrać monitory, znajdziesz w naszym artykule.

Kilka wskazówek:

 • Zwróć uwagę, gdzie monitory mają inwerter fazy (link do artykułu powyżej). Inwerter fazy umieszczony z tyłu obudowy może utrudnić montaż głośników blisko ścian.

 • Do podłączenia monitorów należy używać wyłącznie metody zrównoważonej.

 • Nie kupuj dużych monitorów do małego pokoju - nie będą w nim w stanie najlepiej spełniać swoich funkcji.

Słuchawki monitorujące.

Używanie słuchawek podczas pracy z dźwiękiem znacznie rozszerza obraz percepcji i pozwala na dokładniejszą pracę nad miksami. Słuchawki mogą dostarczyć wielu informacji dźwiękowych. Zalecamy wykorzystanie jak największej liczby źródeł do monitorowania materiału (monitory, słuchawki, smartfony, głośniki przenośne), ponieważ da to pełniejszy obraz sytuacji. Bezpośrednio do procesu nagrywania zalecamy stosowanie zamkniętych modeli słuchawek studyjnych, gdyż mikrofon nie będzie zbierał ich dźwięku. Dobrym pomysłem są również monitory wewnątrzkanałowe.

Kilka wskazówek:

 • W procesie nagrywania preferowany jest model słuchawek zamkniętych.

 • Zwróć szczególną uwagę na wygodę słuchawek, bo od tego zależy komfort wielogodzinnego nagrywania.

 • Niestandardowe, pełnowymiarowe słuchawki w większości przypadków nie nadają się jako słuchawki monitorowe, ponieważ nie mają równomiernego AFC.

Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe.

W studiu będziesz potrzebował obu typów mikrofonów, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie swoimi możliwościami. Mikrofony kondensatorowe mają wysoką czułość i wychwytują najdrobniejsze szczegóły wokalu lub instrumentów akustycznych. Mikrofony dynamiczne są bardziej uniwersalne, co czyni je idealnymi do nagrywania instrumentów i wokalu. Więcej o cechach mikrofonów i o tym, które z nich są ulubionymi przez gwiazdy, przeczytasz w naszym felietonie.

Kilka wskazówek:

 • Podczas nagrywania za pomocą mikrofonu pojemnościowego należy pamiętać o użyciu tłumiącego "pająka", aby uniknąć zewnętrznych wibracji docierających do kapsuły.

 • Przy wyborze mikrofonu pojemnościowego należy preferować modele z wymienną charakterystyką kierunkową (szczegóły w artykule powyżej).

 • Mikrofony należy przechowywać w specjalnych futerałach.

 • Przy nagrywaniu wokalu używaj pop-filtra.

Kontroler MIDI.

Jeśli planujesz pracować z muzyką elektroniczną i używać próbek instrumentów cyfrowych, MIDI jest po prostu niezbędny, ponieważ możesz wprowadzić dźwięk, którego potrzebujesz, a następnie nagrać go na cyfrowy interfejs. Na przykład, nie każdy ma w domu zestaw perkusyjny, i tu właśnie z pomocą przychodzi kontroler MIDI.

Kilka wskazówek:

 • Wybierz klawiaturę, która jest wrażliwa na prędkość, jest to bardzo uniwersalne.

 • Przy wyborze MIDI należy zwrócić uwagę na ilość klawiszy (optymalne są dwie lub więcej oktaw).

Kable.

Aby przełączyć (podłączyć) wszystko to, o czym pisaliśmy wyżej, potrzeba całego "półmiska" kabli. Do mikrofonów, monitorów i innych urządzeń analogowych potrzebne będą kable z wtykami XLR i Jack. Wraz z kartą dźwiękową dostarczany jest kabel USB. W studiu powinno znajdować się również co najmniej kilka kabli instrumentalnych na wypadek konieczności podłączenia do interfejsu gitary elektrycznej lub akustycznego "głośnika" z przetwornikiem dźwięku.

Kilka wskazówek:

 • Do podłączenia mikrofonów i monitorów należy używać kabli zbalansowanych.

 • Nie należy używać długich kabli instrumentalnych (ponad 5 metrów), ponieważ powodują one wiele zakłóceń.

Jak wybrać miejsce na pracownię i przygotować przestrzeń?

Powiedzmy od razu, że pokój w mieszkaniu a pokój tonowy w studio to dwie duże różnice. Ważne jest przygotowanie pomieszczenia i wybór miejsca na biurko. Nie mówimy tu o oklejaniu ścian wkładami do jajek - to nieskuteczny sposób, podobnie jak "cudowna" pianka piramidalna.

O wiele ważniejsze jest wybranie dobrego miejsca w przestrzeni dla biurka. "Jak mam to zrobić?" - pytasz. Trzeba eksperymentować! Celem jest znalezienie miejsca w pokoju o neutralnej akustyce, gdzie nie ma szumu, ani jaskrawych odbić od powierzchni. Będziesz musiał wykorzystać wszystkie swoje twórcze talenty: klaskać w dłonie, śpiewać, stukać, słuchać monitorów w różnych miejscach. Skąd wiesz, czy lokalizacja jest dobra? Jeśli nie masz mikrofonów pomiarowych, wszystko zależy od Twoich zmysłów: powinno być minimalne echo i wystarczająco dużo "powietrza".

Najlepiej przed wyborem stanowiska pracy należy oczyścić pomieszczenie, aby uniknąć niepotrzebnych refleksji. Zalecamy instalację monitorów na specjalnym stojaku lub podstawce biurkowej, aby miejsce pracy nie "grało" razem z głośnikami. W przeciwnym razie może się okazać, że "tłusty dźwięk" z monitorów to tylko przyjemne złudzenie.

Posiadamy gotowe zestawy studyjne (kity), które staną się szkieletem Twojego domowego studia. Wybraliśmy monitory, interfejsy dźwiękowe, mikrofony i akcesoria, które są do siebie optymalnie dopasowane.

Ustawienie #1

Audient iD14 MKII + Focal Alpha 50 + Beyerdynamic DT 770 PRO / 32 ohm + AKG P120

Wszechstronne rozwiązanie do nagrywania wokali i instrumentów akustycznych w domu. Jako wyposażenie dodatkowe polecamy:


Audient iD14 MKII Czarny

Marka: Audient

Wejście instrumentalne (Hi-Z): 6,3

Interfejs połączenia: usb

Dodaj do ulubionych Dla porównania 19&nbsp900&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Beyerdynamic DT 770 PRO / 32 ohm

Typ kabla: Prosty jednostronny

Współczynnik zniekształceń nieliniowych (NR), %: 0.2

Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego, dB: 96

Dodaj do ulubionych Dla porównania 15&nbsp900&nbspRR. 19&nbsp000&nbspRUB. -16% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż AKG P120

Marka: AKG

Kierunkowość mikrofonu: kardioidalna

Średnica kapsuły mikrofonu, mm: 17

Dodaj do ulubionych Dla porównania 6&nbsp290&nbspszmer. 7&nbsp340&nbspszmer. -14% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Focal Alpha 50

Marka: Focal

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Średnica głośnika niskotonowego, mm: 130

Dodaj do ulubionych Dla porównania 21&nbsp600&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

Ustawienie #2

Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen + JBL 306P MKII + SE Electronics X1 A + Thronmax Zoom

Doskonały do nagrywania wokali i pracy nad strumieniami. Wszystko, czego potrzebujesz do nagrywania w wysokiej jakości będzie skoncentrowane na Twoim pulpicie.

SE Electronics X1 A

Marka: SE Electronics

Kierunkowość mikrofonu: kardioidalna

Maksymalna odtwarzalna częstotliwość mikrofonu, kHz 20

Dodaj do ulubionych Dla porównania 7&nbsp650&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Thronmax Zoom

Marka: Thronmax

Typ: Pantograf

Współczynnik kształtu: stały

Dodaj do ulubionych Dla porównania 4&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż JBL 306P MKII czarny

Marka: JBL

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Średnica głośnika niskotonowego, mm: 165

Dodaj do ulubionych Dla porównania 11&nbsp490&nbspszmer. 13&nbsp640&nbspszmer. -16% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen

Marka: Focusrite

Możliwość wielokanałowego wyjścia audio: tak

Wejście instrumentalne (Hi-Z): 6.3, xlr

Dodaj do ulubionych Dla porównania 18&nbsp600&nbspRUB W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

Setup #3

PreSonus Studio 24C + IK Multimedia iLoud Micro Monitor + Audio-Technica ATH-M50X + SE Electronics X1 S Vocal

Uniwersalna opcja dla osób o ograniczonej przestrzeni. Kompaktowe monitory mają pełne brzmienie, czego trudno się spodziewać po takiej obudowie (zestaw będzie dobrze pasował do samplerów i syntezatorów).

+3 Audio-Technica ATH-M50X Purpurowy

Marka: Audio-Technica

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 15

Dodaj do ulubionych Dla porównania 15&nbsp690&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd SE Electronics X1 S Vocal Pack

Marka: SE Electronics

Kierunkowość mikrofonu: kardioidalna

Maksymalna odtwarzalna częstotliwość mikrofonu, kHz 20

Dodaj do ulubionych Dla porównania 14&nbsp650&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd PreSonus Studio 24C

Interfejs MIDI: tak

Marka: PreSonus

Wielokanałowe wyjście audio: tak

Dodaj do ulubionych Dla porównania 15&nbsp990&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Club href='/promo/club/'>. IK Multimedia iLoud Micro Monitor Black

Marka: IK Multimedia

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 19

Średnica głośnika niskotonowego, mm: 76

Dodaj do ulubionych Dla porównania 33&nbsp900&nbspszmer. 41&nbsp000&nbspRUB. -17% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

Setup #4

Native Instruments Komplete Audio 2 + ADAM AUDIO T5V + AKG K240 Studio + Lewitt LCT240 PRO VP + Rode PSA1

Jeśli planujecie tworzyć i nagrywać muzykę elektroniczną, proponujemy przyjrzeć się zestawowi, w którym "grają" monitory ADAM (uwaga: mają z tyłu przetwornik fazy, więc nie należy ustawiać głośników blisko ściany).

Sprzedaż Lewitt LCT240 PRO VP Biały

Marka: Lewitt

Kierunkowość mikrofonu: kardioidalna

Średnica rurki kapilarnej, mm: 17

Dodaj do ulubionych Dla porównania 13&nbsp490&nbspRuletki. 14&nbsp578&nbspRUB. -7% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż AKG K240 Studio Black

Marka: AKG

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 15

Dodaj do ulubionych Dla porównania 4&nbsp490&nbspszmer. 4&nbsp990&nbspszmer. -10% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Grawitacja MS 4322 W Biały

Marka: Grawitacja

Typ: stojak

Współczynnik kształtu: stacjonarny

Dodaj do ulubionych Dla porównania 7&nbsp290&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Native Instruments Komplete Audio 2

Marka: Native Instruments

Wejście instrumentalne (Hi-Z): 6,3

Interfejs połączenia: usb

Dodaj do ulubionych Dla porównania 11&nbsp900&nbspszmer. 14&nbsp110&nbspszmer. -16% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż ADAM AUDIO T5V

Marka: ADAM AUDIO

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 48

Średnica głośnika niskotonowego, mm: 127

Dodaj do ulubionych Dla porównania 19&nbsp000&nbspszmer. 22&nbsp340&nbspszmer. -15% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

Zestawy są przystosowane do przełączania:

Adam Hall K5MMF1000 xlr - xlr 10m

Marka: Adam Hall

Typ kabla: prosty

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 3&nbsp960&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Adam Hall K5 MMF 0300 XLR(f) - XLR(m) 3m

Marka: Adam Hall

Typ kabla: prosty

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 2&nbsp850&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd KLOTZ M2FM1-0500 M2 xlr 5m

Marka: Klotz

Typ kabla: prosty

Długość kabla, m: 5

Dodaj do ulubionych Dla porównania 3&nbsp110&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd KLOTZ M1MS1B0200

Marka: Klotz

Gwarancja producenta, mth: 12

Długość kabla, m: 2

Dodaj do ulubionych Dla porównania 3&nbsp300&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd KLOTZ KIK6.0PPSW

Marka: Klotz

Typ kabla: prosty

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 1&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd KLOTZ M1FM1N0500

Marka: Klotz

Typ kabla: prosty

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 3&nbsp400&nbspszmer. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Akcesoria do ustawiania: SpeakerPads

Marka: SpeakerPads

Typ: Stojak

Wysokość, mm: 40

Dodaj do ulubionych Dla porównania 490&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Ultimate Support JS-MCFB100 Czarny

Marka: Ultimate

Typ: stojak

Wysokość, mm: 1727

Dodaj do ulubionych Dla porównania 2&nbsp294&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd SE Electronics RF-X Czarny

Marka: SE Electronics

Materiał: tkanina, plastik, guma piankowa

: 46

Dodaj do ulubionych Dla porównania 6&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Maono AU-B00 Czarny

Marka: Maono

: 46

Dodaj do ulubionych Dla porównania 990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Artnovion Fuji

Marka: Artnovion

: 44

Wysokość, mm: 350

Dodaj do ulubionych Dla porównania 9&nbsp390&nbspszmer. 11&nbsp490&nbspszmer. -18% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Rode PSM1

Marka: RODE

Materiał: metal

: 46

Dodaj do ulubionych Dla porównania 3&nbsp620&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

W Dr.Head możesz przetestować cały dostępny sprzęt studyjny, a nasi eksperci pomogą Ci stworzyć konfigurację odpowiadającą Twoim potrzebom. Dla Państwa wygody uruchomiliśmy możliwość testowania sprzętu studyjnego. Czekamy na Państwa w naszym salonie!