Focal Spirit: trio z Francji

Udostępnij

Od 39 lat francuska firma Focal specjalizuje się w produktach audio. Do 2012 roku głównym obszarem zainteresowania była produkcja głośników domowych, systemów samochodowych i wzmacniaczy, a także profesjonalnych monitorów i subwooferów do studiów nagraniowych. Jak wiele innych firm z ogromnym doświadczeniem w tworzeniu sprzętu Hi-End, Focal obrał nowy kierunek - w stronę produkcji słuchawek.

Obecnie w ofercie Focal znajdują się cztery modele słuchawek. Trzy z nich są typu zamkniętego: Spirit One S, który zastąpił Spirit One, Spirit Classic i Spirit Professional. Przyjrzyjmy się bliżej temu trio.

Właściwości i konstrukcja

Zacznijmy od młodszego modelu, Spirit One S. Słuchawki dostarczane są w bogatym opakowaniu: w środku użytkownik znajdzie dwa futerały (twardy do transportu i miękki do przechowywania), adapter lotniczy, a także odłączany kabel z jednoprzyciskowym pilotem i wbudowanym mikrofonem. Kabel o długości 1,4 m jest wystarczająco długi do zastosowań przenośnych, do których słuchawki zostały zaprojektowane. Kabel zakończony jest z obu stron wtykami 3,5mm, natomiast do podłączenia poważniejszych urządzeń dołączony jest adapter 6,3mm.

Design słuchawek zachwyca prostotą i elegancją zarazem - klasyka od Focal w antracytowo-szarym wykończeniu. Pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok jest grawerunek na opasce - 'The Spirit of Sound'. Podziałka jest ciekawa, a sama opaska zaprojektowana bardzo dobrze. Ważące 280 gramów słuchawki są praktycznie bezgłośne, ponieważ środek ciężkości spoczywa na miękkiej poduszce wewnątrz pałąka. Nauszniki Spirit One S są przymocowane do pałąka na zawiasach, co zapewnia płynny ruch. Wystarczający nacisk w połączeniu z płynnym ruchem zapewnia doskonałe dopasowanie, więc nawet przy gwałtownym ruchu mało prawdopodobne jest, że słuchawki spadną z głowy. Poduszki nauszników i pałąk wykonane są z wysokiej jakości skóry, a zastosowany materiał nie powoduje dyskomfortu przez długi czas przy umiarkowanym nacisku.

Pakiet Classic wygląda jeszcze bogaciej. Zamiast dwóch woreczków użytkownik znajdzie wysokiej jakości zamszową torbę, w której można przechowywać i przenosić słuchawki. Dwa odpinane przewody (4m i 1,4m) z adapterem 6,3 mm pozwalają na używanie słuchawek zarówno w domu, z dala od źródła dźwięku, jak i na zewnątrz.

Wzornictwo jest teraz bardziej premium. Szlachetne wykończenie w kolorze czekoladowego brązu wyróżnia ten model spośród innych. Harmonijne połączenie elementów jest zasługą tandemu pałąka i poduszek usznych ze skórą, anodowanego na brąz tworzywa sztucznego i elementów metalowych. Muszle słuchawek mają plastikowe podłoże, a mechanizm obrotowy nawiązuje do konstrukcji Spirit One S - również są składane i obracane. Aby zapewnić, że plastik na nausznikach nie odkształci się w kontakcie z metalowymi poduszkami, zostały one zaprojektowane z miękkimi bieżnikami.

Pakiet Spirit Professional nie różni się wiele od Classic. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast prostego 4-metrowego kabla dołączony jest kabel o tej samej długości, ale o strukturze spiralnej (OFC). Projekt słuchawek powtarza ogólną semantykę serii Focal. Umiarkowany styl Spirit Professional wygląda znakomicie: połączenie błyszczących i matowych odcieni nadaje urządzeniu dodatkową charyzmę. Ciekawym detalem w wyglądzie słuchawek jest tzw. "efekt deszczu" - błyszczące czarne krople ułożone w chaotyczny wzór, które tworzą wrażenie kropli deszczu pozostawionych na obudowie.

Spirit Professional, jak wszystkie słuchawki z tej serii, sprawiają wrażenie wytrzymałego urządzenia. Konstrukcja kielicha obrotowego pozostała niezmieniona, ale znacznie poprawiono łatwość obsługi modelu. Jedną z zalet jest specjalne pokrycie poduszek słuchawki i pałąka pianką z pamięcią.

Technologia i dźwięk

Seria Focal Spirit jest podobna nie tylko pod względem wzornictwa. Parametry techniczne słuchawek są również identyczne. Wszystkie słuchawki są typu zamkniętego, o impedancji na poziomie 32 ohm. Każdy model posiada zintegrowany 40mm przetwornik z kompozytową membraną mylarowo-tytanową i wysokiej klasy magnesami neodymowymi.

Dla przypomnienia: Mylar został opracowany przez firmę DuPont na początku lat 50-tych. Ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną i odporność na ciepło, materiał ten jest powszechnie stosowany w produkcji membran do słuchawek elektrostatycznych. Ponadto słuchawki z serii Spirit mają takie samo pasmo przenoszenia (5Hz do 20kHz) i poziom zniekształceń (<0.3%, 1kHz/100dB). Jedyne różnice to ciśnienie akustyczne i waga.

Pomimo podobieństw w wykonaniu, brzmienie każdego z modeli jest wyjątkowe. Czas dowiedzieć się, co potrafi każdy z modeli, a eksperci i użytkownicy pomogą nam to sprawdzić.

Spirit One S: "Jeśli chodzi o dźwięk, jest naprawdę przyjemny, lekki i dobrze zbalansowany w całym zakresie częstotliwości. W połączeniu z urządzeniami mobilnymi, płynne i bezproblemowe przetwarzanie jest imponujące. Podoba nam się gładkie brzmienie, ale brakuje mu pewnej klarowności i blasku - góry wydają się nieco zamknięte" - mówią eksperci z What Hi-Fi.

Spirit Classic: "Odwzorowanie dźwięku jest żywsze - wyraźnie czuć dobrą dynamikę w całym zakresie częstotliwości. Górny rejestr jest pełen wyrazistości, choć nieco upiększony. Słuchając "Guilty Consience" Eminema można poczuć ten zwarty i kontrolowany bassline przez całą drogę, tak głęboki jak powinien być. Przejrzystość średniego toru jest wyraźnie widoczna w utworach lirycznych Dr. Dre i Eminema - dźwięk jest przekonujący i precyzyjny, a wokale nie tracą szczegółów". Tak właśnie opisali ten model eksperci z What Hi-Fi.

Focal Spirit Professional: "Focal Spirit Professional to klasyka do profesjonalnych zastosowań. Mają twardy i szybki dźwięk z dobrym poziomem szczegółowości, pozbawiony emocji. "Starszy model Focal Spirit ma wszechstronność słuchawek 'do pracy'. Góra jest lekko przesterowana - czuć to, ale nie razi to uszu. Absolutnie płaska średnica nie ma ani plusów, ani minusów - jest taka, jaka powinna być. Kiedy utwór schodzi do niższych rejestrów, bas pokazuje sporą głębię i przejrzystość. I nic za dużo" - tak mówią właściciele Spirit Professional.

Wniosek

Każdy model "francuskiej trójki" jest skierowany do swojej własnej grupy odbiorców. Doskonały design, konstrukcja i jakość dźwięku to najlepsze powody, aby spróbować czegoś nowego.

Autor: Nikita Prokopyev