Jak gramofon odtwarza płyty?

Udostępnij

Tylko prawdziwy koneser będzie w stanie docenić muzykę z gramofonu. Żadne urządzenie z kategorii nowoczesnych technologii nie może się z nim równać. Audiofile często wybierają tego typu urządzenie, ponieważ jest on w stanie wygenerować wysokiej jakości dźwięk analogowy. Dodatkowo digitalizacja jest wykonywana z dodatkiem szumu kwantyzacji.

Odtwarzacze winylowe pozwalają na odtworzenie i przekazanie nastroju wszystkich unikalnych kompozycji, które zostały specjalnie dla nich stworzone. Nośnik cyfrowy nie jest w stanie wypełnić sygnału głębią. Dlatego każda kompozycja jest wydawana dodatkowo w wersji analogowej.

Gramofon: jak to działa?

Obecnie wszystkie nowoczesne gramofony działają na zasadzie interakcji węzłów. Ten sam system istniał 30 lat temu. Głównymi elementami każdego gramofonu są:

• stół;

• uniwersalny napęd do dysków;

• dysk z kołem zamachowym;

• igła;

• ramię.

Dźwięk nagrania jest generowany poprzez wykorzystanie praw fizyki. Na tym opierała się praca pierwszych modeli. Dźwięk jest generowany, gdy rysik porusza się po zewnętrznej powierzchni dysku. Powoduje to pionowe i poziome drgania profilu. Są przetwarzane na specjalny sygnał elektryczny. Do transmisji wymaganego dźwięku do głośników wymagany jest przedwzmacniacz. W nowoczesnych modelach ten element może być nieobecny. W jego miejsce wmontowano wzmacniacze i amplitunery AV. Wcześniej do produkcji koła zamachowego tarczy używano aluminium. Dziś producenci przeszli na stosowanie złożonych mieszanin i związków, winylu, akrylu i włókna węglowego. Dzięki odpowiedniej proporcji udało się znacznie zwiększyć wszystkie właściwości akustyczne urządzenia.

Główne cechy

Urządzenia wysokiej jakości nie wykorzystują systemu rolek i napędu bezpośredniego. Ich interakcja tworzy dużą liczbę wibracji i pól elektromagnetycznych. Lokalizacja silnika odgrywa ważną rolę. Aby poprawić jakość, umieszcza się go na specjalnym amortyzującym zawieszeniu. Przedział jest wykonany z grubych ścian. Dla każdego modelu wymagany jest korektor phono, aby uzyskać idealnie dokładny, przestrzenny i wysokiej jakości dźwięk.

Podstawowe zasady użytkowania

Każdy audiofil wie, że tylko odpowiednie warunki pracy dla każdego urządzenia mogą dać sygnał wysokiej jakości. Gramofon należy ustawić na równej powierzchni, tak aby prawdopodobieństwo wystąpienia hałasu i wibracji zostało zredukowane do zera. Jeśli twój model zawiera zewnętrzny silnik, to powinieneś umieścić zasilacz na osobnej półce. Podczas montażu należy dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji i wymagań producenta. Tylko w takim przypadku możliwe będzie osiągnięcie idealnie dokładnej transmisji sygnału audio. Ramię należy ustawić tak, aby kabel schodził w dół i nie dotykał gramofonu. Wibracje są wzmacniane za pomocą styków. Ustawień należy dokonywać, gdy winyl jest na miejscu.

Zanurzyć się w świat wysokiej jakości dźwięku można tylko na odpowiednio zainstalowanym i zestrojonym gramofonie winylowym.

Jak powstają płyty winylowe

Współczesne płyty winylowe to najczęściej czarne płyty o średnicy 175-300 m. Obracają się z prędkością 33 1/3 obr./min i przechowują nagrania trwające 7-24 minuty. Optymalny czas trwania to 12 minut. Takie płyty nie przeskakują podczas odtwarzania i dają dźwięk wysokiej jakości. W kolekcjach prywatnych i za konsolami DJ-skimi można znaleźć okazy o skomplikowanych kształtach i kolorach. Mogą być pomalowane na nietypowe kolory oraz wykonane w formie abstrakcyjnej figury, postaci zwierzęcia i rośliny, piły tarczowej.

To jaki dźwięk wyda płyta gramofonowa, jest określane na etapie produkcji. W dużej mierze zależy to od jakości surowca. Z reguły do nagrywania wykorzystywane są absolutnie nowe płyty, obdarzone nienaganną jakością dźwięku. Do produkcji samych płyt początkowo stosuje się mieszaninę na bazie octanu winylu i chlorku winylu. Za pomocą specjalnych dodatków kontroluje się jego właściwości mechaniczne i temperaturowe, a za pomocą dwustopniowych mieszadeł miesza się składniki proszkowe.