JH Audio Lola Universal: jedyny w swoim rodzaju

Udostępnij

Ile przetworników dźwięku można zmieścić w słuchawce dousznej? Jeśli to są słuchawki JH Audio, to odpowiedź brzmi: "całkiem sporo przetworników". Osiem, dziesięć, dwanaście przetworników na kanał - firma nie boi się eksperymentować z najbardziej skomplikowanymi układami wielodrożnymi. Ale nawet na tym tle nowe słuchawki JH Audio Lola są w stanie uderzyć w wyobraźnię. I tym razem nie przez liczbę kierowców. A ściślej mówiąc, nie tylko oni.

Poznaj

Słuchawki z najwyższej półki rozpoznaje się nie tylko po wyglądzie opakowania (tu jest, jak być powinno, czarne, stylowe), ale także po jakości akcesoriów. Na czym JH Audio mądrze postanowiło nie oszczędzać: weźcie przynajmniej pancerną metalową walizkę, w której słuchawki, jak się wydaje, bez problemu przetrwają uderzenie pociągu towarowego.

Jeszcze większe wrażenie robi odłączany kabel w oplocie, wykonany na zamówienie przez Moon Audio, oparty na ośmiordzeniowym przewodniku i zamknięty w elastycznym oplocie. Dzięki przemyślanej konstrukcji łączy w sobie wytrzymałość liny holowniczej z elastycznością sznurowadła (można ją zawiązać na kokardę). Mikrofoniczny efekt osłony jest minimalny: można usłyszeć tylko szelest kabla o ubranie, jeśli wystarczająco mocno się postarasz.

Mocowanie jest wytrzymałe, czteropinowe, dodatkowo wzmocnione mocnymi zaciskami śrubowymi zapożyczonymi z profesjonalnego sprzętu. Ma to na celu nie tylko ochronę przed uszkodzeniami, ale również zapobieganie problemom ze stykami, które z czasem pojawiają się w przypadku ruchomych złączy. Sposób mocowania narzuca jeden sposób noszenia, z kablem wyprowadzonym za ucho - dla osób przyzwyczajonych do korzystania z drogich IEM-ów nie jest to nic nadzwyczajnego.

Obudowy są formowane z wytrzymałego poliwęglanu, a ich kształt jest nietypowy dla modeli uniwersalnych: anatomiczne krzywizny są wyraźną imitacją personalizacji. I nie tylko naśladują, ale są oparte na indywidualnie dopasowanych formach ucha. Nie tylko naśladowane - są one oparte na indywidualnych odciskach uszu wielu osób: JH Audio przeanalizowało kilka tysięcy odcisków uszu, aby obliczyć optymalny średni kształt dla swoich topowych modeli "uniwersalnych", które mogłyby najdokładniej odwzorować strukturę kanału słuchowego, a jednocześnie pasować do użytkowników o różnych uszach.

W związku z tym słuchawki należy traktować bardziej jako modele na zamówienie niż modele uniwersalne. Po pierwsze, trzeba się sporo namęczyć, aby dobrze dopasować je do kanału słuchowego (warto je lekko "wkręcić" w uszy - tak jak w przypadku słuchawek na zamówienie). Ale efekt przypomina również ten niestandardowy: głębokość zanurzenia, izolacja dźwięku i szczelność dopasowania są zauważalnie wyższe niż w konwencjonalnych modelach dousznych. Jednocześnie słuchawki nie uciskają kanałów słuchowych od wewnątrz i nie powodują zmęczenia przy dłuższym użytkowaniu: wręcz przeciwnie, im dłużej słuchasz muzyki, tym mniej odczuwasz ich obecność w uszach.

Urządzenie

W obudowie każdej JH Loli znajduje się osiem przetworników - liczba ta jest więcej niż imponująca, ale nie na miarę JH Audio, którego topowe słuchawki można spotkać z kilkunastoma przetwornikami. Ich kompozycja jest jednak dość nietypowa dla firmy: zamiast czystej konstrukcji armaturowej, na której JH Audio bazuje od wielu lat, w nowych słuchawkach zastosowano złożony układ hybrydowy z sześcioma armaturami i dwoma przetwornikami dynamicznymi.

Podwójne przetworniki to rozwiązanie nietypowe, i to nie tylko dla JH Audio: podobne modele na rynku High End można policzyć na palcach. Ale jeszcze bardziej niezwykłe jest ich przeznaczenie: zamiast zakresu basu, za który w układach hybrydowych tradycyjnie odpowiadają przetworniki dynamiczne, tutaj są one odpowiedzialne za zakres średnich tonów. Ten śmiały eksperyment sprawia, że JH Lola są niepodobne do żadnej innej pary słuchawek hybrydowych na świecie!

Obydwie jednostki napędowe mają taką samą średnicę 5mm i są zamontowane naprzeciwko siebie, co było często stosowane w przeszłości przez projektantów pełnowymiarowych kolumn High End w celu zwiększenia gęstości i jednorodności pola dźwiękowego. Obydwa przetworniki umieszczono w specjalnej, wydrukowanej w 3D cylindrycznej komorze, zaprojektowanej w celu zapewnienia dokładnego wyrównania fazowego.

Częstotliwości poniżej 200Hz są napędzane przez podwójne przetworniki armaturowe, które, według JH Audio, mogą zapewnić szybki i teksturowany bas, któremu nie dorównają nawet najwyższej jakości kolumny.

W zakresie powyżej 3kHz, zaawansowane przetworniki wysokotonowe składają się z czterech armatur, tej samej konstrukcji, którą JH Audio stosuje w swoim oszałamiającym, 12-głośnikowym flagowcu JH Layla (te dwa modele nie bez powodu mają tak silne rezonanse między sobą). Dźwięk z głośnika niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego jest dostarczany do trzech oddzielnych stalowych falowodów, w których zastosowano zastrzeżoną technologię FraqPhase, znaną z innych modeli JH Audio.

Poziom basu (i ogólny charakter brzmienia) można regulować za pomocą pokrętła na kablu słuchawkowym. Jest on w stanie zmienić poziom basu o szacunkowe 15 dB w jedną lub drugą stronę. Usunięcie basu odsłania średnicę i górę, przez co dźwięk staje się suchy i monitorowy. Wyciągnięcie basu do przodu sprawia, że dźwięk jest gęstszy i bardziej soczysty. Do odsłuchu testowego woleliśmy pozostawić regulację w pozycji neutralnej: zobaczmy, co projektanci dźwięku z JH Audio uważają za najbardziej zrównoważone.

Dźwięk

Przede wszystkim zwracamy uwagę na rejestr średni - ciekawe, jak zachowają się tutaj unikalne podwójne przetworniki średniotonowe, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy w monitorach wewnątrzkanałowych. Na szczęście środek pasma nie zawodzi! W porównaniu z najbliższymi sąsiadami z gamy słuchawek premium JH Audio, średnica w JH Lola brzmi niezwykle bogato i muzykalnie. Zamiast analitycznego rozbioru muzyki na bębny, smyczki i inne składniki, typowego dla armaturowych przetworników wielośladowych, zachowują one solidny przekaz bez poświęcania szczegółów.

Wokale i instrumenty dęte drewniane brzmią niesamowicie fakturowo, realistycznie i rozdzielczo: chrapliwe partie saksofonu Petera Brotzmanna doskonale oddają drobne szmery, jakie wywołują prądy powietrza w zetknięciu ze ściankami instrumentu. Różnica w stosunku do zwykłej armaturowej średnicy jest wyraźnie widoczna na gitarach elektrycznych: zamiast chłodnego i nieco anemicznego przekazu, struny otrzymują ekstremalną intensywność i energię, a znane dźwięki Jimmiego Hendrixa brzmią tak ekspresyjnie, jakbyś słyszał je po raz pierwszy w życiu.

Dolny rejestr ma charakterystyczne szybkie, toczące się i pełne brzmienie gitar JH Audio z najwyższej półki, bez śladu ospałości czy rozluźnienia (dzięki przetwornikom z podwójną armaturą, które zapewniają pewną kontrolę nad atakiem). Gitary basowe warczą i ryczą prawie jak na koncercie na żywo, linie basowe w muzyce elektronicznej pozostają twarde i sięgają najniższych tonów, więc fani dudniących rytmicznych stylów od grime po hip-hop również nie będą zawiedzeni.

JH Lola nie wykazuje sybilansu pomiędzy średnicą i górą, który jest typowy dla wielu urządzeń trójdrożnych: dźwięk jest czysty, dobrze zdefiniowany i zrównoważony. Brak przesteru można by w pierwszej chwili pomylić z brakiem wysokich tonów. Wystarczy jednak posłuchać szczegółów w reprodukcji talerzy perkusyjnych przez te słuchawki (szczególnie w przypadku wysokiej jakości nagrań o rozdzielczości co najmniej 192 kHz), aby przekonać się o ich zdolności do wydobycia wszystkich informacji o wysokich częstotliwościach z nagrania bez dodawania czegokolwiek własnego. I, co najważniejsze, docenić ich zdolność do uczynienia audiofilskiego brzmienia naprawdę żywym i wciągającym.

Wynik końcowy

Unikalne trójdrożne hybrydy z muzyczną sygnaturą nieporównywalną z żadną inną. Precyzja, szczegółowość i szybki bas są odziedziczone po modelach armaturowych, podczas gdy ich integralność i muzykalność są odziedziczone po tradycyjnych głośnikach.

JH Audio Lola Universal

Typ słuchawek: douszne

Materiał słuchawek: silikon

Typ słuchawki: przewodowa

Dodaj do ulubionych Dla porównania 112&nbsp200&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd