Nowe produkty japońskiej firmy STAX

Udostępnij

"Rzadko, ale dobrze!". To powiedzenie jest w pełni zgodne z polityką firmy STAX. I rzeczywiście, firma nie raczy nas corocznymi nowościami, jak wiele innych, nie rozprasza się w innych dziedzinach audio, a idzie własną, prostą i jasną drogą - zajmuje się produkcją słuchawek elektrostatycznych, wzmacniaczy i akcesoriów do nich. Każdy model jest efektem wieloletnich prac rozwojowych, z wyraźnym naciskiem na jakość i niezawodność. W okresie poprzedzającym Nowy Rok 2016, firma raczyła swoich fanów informacjami o planowanym odświeżeniu gamy. Choć pierwsze modele pojawią się w Rosji dopiero na początku marca, to modele produkcyjne już dotarły do naszego kraju. Ale najpierw to, co najważniejsze.

Nowe słuchawki mają mniej znane oznaczenie i są reprezentowane przez dwa modele: podstawowy SR-L500 i zaawansowany SR-L700. Teraz wszystkie słuchawki posiadają nie tylko wysokiej jakości elementy dźwiękowe, ale także dziesięciopozycyjny pałąk (wcześniej był on stosowany tylko w SR-507 i SR-009), który pozwoli na znacznie wygodniejsze ułożenie słuchawek na każdej głowie. Jak STAX wielokrotnie udowadniał, słuchawki elektrostatyczne są bardzo wrażliwe na rodzaj kabla, dlatego firma zawsze przywiązywała dużą wagę do projektowania kabli i nieustannie eksperymentowała z materiałami przewodników i izolacji. W nowych modelach zastosowano nowo opracowany system HiFC, który ma za zadanie jeszcze bardziej wzmocnić brzmienie, wnosząc do niego jeszcze więcej otwartości i świeżości.

Zaawansowany model wykorzystuje aperturę podobną do SR-009 pod względem grubości i metalizacji oraz kabel o mniejszej pojemności niż SR-L500. W kablu 700's przewodniki zewnętrzne to posrebrzane przewodniki miedziane, a środkowe to klasyczna miedź. Miłą "wisienką na torcie" jest zastosowanie poduszek usznych wykonanych z prawdziwej skóry (wcześniej taki materiał był stosowany w słuchawkach SR-507 i starszych). Pod względem parametrów technicznych słuchawki są podobne, czego nie można powiedzieć o brzmieniu. Opisanie różnic w brzmieniu pomiędzy modelami Staxa jest zawsze trudne. Bo nawet najmłodsze modele stawiają poprzeczkę tak wysoko, że różnic trzeba szukać w niuansach i doznaniach. Zaawansowane 700-tki brzmią bardziej otwarcie i bogato niż model podstawowy, choć ten ostatni jest wyraźnie lepszy od serii 400 sprzed lat.

Wzmacniacze również nie zostały pominięte, a nową modyfikację otrzymała podstawka "tristadwadwadwadwad", która teraz nazywa się SRM-323X. O ile przedni panel pozostaje rozpoznawalny, bo jest praktycznie niezmieniony, to z tyłu jest coś ciekawszego. Jak zapewne wielu z was się domyśla, litera "X" oznacza wejścia zbalansowane. Tak, wymagania dotyczące jakości dźwięku są coraz większe, więc wejścia zbalansowane pojawiły się także w bardziej przystępnych cenowo urządzeniach.

Wejścia są wybierane przełącznikiem na tylnym panelu. Ścieżka przelotowa jest nadal tworzona na niezbalansowanych RCA. Nowość, nawiasem mówiąc, pracuje w czystej klasie A. Byłoby zaskakujące, gdyby nowy zestaw podstawowy nie był również dostępny. SRS-5100 składa się z wyżej wymienionych SR-L500 i SRM-323X. Bardzo kompetentne rozwiązanie dla audiofila, który ma poważny sprzęt, ale nie zetknął się jeszcze z STAX-em w domu. Zestaw oferuje już poważny poziom dźwięku.

Przy okazji, można przetestować nowy model słuchawek SR-L700 ze wzmacniaczem tranzystorowym SRM-323, jak również ze wzmacniaczem lampowym SRM-006tII w sklepie DoctorHead przy ulicy Novy Arbat 11. Dostępne są tam również inne modele z aktualnej oferty Staxa, w tym flagowy model SR-009.

Stax SR-L500

Marka: Stax

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 7

Dodaj do ulubionych Dla porównania 55&nbsp500&nbspszmer. Do zamówienia W koszyku Kup Szybki podgląd