Recenzja pierwszych słuchawek Neumanna - NDH20: zamknięte i wszechstronne

Udostępnij

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy: Biorąc pod uwagę różnice w osobistych percepcjach, gustach i preferencjach, subiektywne postrzeganie i naszą - fizjologicznie uwarunkowaną - unikalną osobistą percepcję dźwięku różnych słuchawek, nie jest możliwe zidentyfikowanie jednej, prawdziwej, docelowej krzywej AFC, która zadziała dla nas wszystkich, takiej, którą możemy nazwać referencyjną pod względem "neutralności". Jest to więc raczej rodzaj zakresu, w którym istnieje pojęcie "neutralności". Naszym zdaniem pierwsze słuchawki Neumanna - NDH20 - słusznie plasują się gdzieś na granicy z tym pojęciem neutralności.

Sprzedaż Neumann NDH 20

Marka: Neumann

Typ kabla: prosty jednostronny, skręcany jednostronny

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 39&nbsp000&nbspRRUB. 47&nbsp966&nbspRUR. -19% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

Przedstawiciele firmy Neumann, znanej z wysokiej jakości profesjonalnych mikrofonów (obecnie filia znanego Wam wszystkim Sennheisera), powiedzieli nam, że zaprojektowali słuchawki NDH20 jako narzędzie do krytycznego odsłuchu, a także miksowania i masteringu w każdym środowisku: w studio, w domu czy w podróży. Wiadomo, że większość słuchawek o konstrukcji zamkniętej, mimo swoich zalet, cierpi na jedną przypadłość - szumy/dubliwość/nadmierne rezonanse w średnicy lub niższej średnicy. Dlatego Neumannowie postawili sobie za główny cel konstrukcyjny maksymalne zredukowanie tego "zamkniętego" dźwięku, który fizycznie nieuchronnie pojawia się, gdy zakrywamy ucho masywną miseczką z twardego materiału.

Cóż, posłuchaliśmy nowego produktu i chcemy pogratulować zespołowi Neumanna tego, co udało im się osiągnąć ze swoim pierworodnym. Neumann NDH20 jest doskonałym profesjonalnym instrumentem z dobrym poziomem pasywnej izolacji hałasu modeli zamkniętych, ale bez nieodłącznej choroby wielu z nich. Bas w słuchawkach jest ledwie uwypuklony, co w połączeniu z dość gładkim górnym zakresem częstotliwości tworzy wystarczająco czysty i przejrzysty, ale nie "sterylnie" płaski przekaz. Nie chcę nazywać dźwięku poplamionym, nie czuć, że głośniki są zaciśnięte przez kubki.

Jeśli chodzi o pracę z przestrzenią - scena dźwiękowa tego modelu nie jest największa jak na słuchawki zamknięte (koledzy z Sennheisera HD820 są tu nie do porównania). Za to separacja instrumentów i ich lokalizacja jest w Neumannach znakomita, znowu - brak ścisku charakterystycznego dla modeli zamkniętych. W ogóle pod tym względem i pod względem ogólnego pisma/stylu prezentacji nowość budzi skojarzenia z zamkniętymi słuchawkami Focal - Elegia i Stellia.

Jak już zauważyliśmy, Neumann stworzył naprawdę świetny profesjonalny instrument, łatwo sobie wyobrazić, że w niedalekiej przyszłości będzie można go - podobnie jak mikrofony tej firmy - znaleźć w wielu studiach. Nie ograniczalibyśmy jednak jej przeznaczenia do sfery zawodowej. Jeśli uważacie się za adeptów dźwięku referencyjnego/neutralnego, lub jeśli bliskie jest Wam docelowe pasmo przenoszenia Harmanna (o którym mówiliśmy już wcześniej, właśnie w kontekście słuchawek zamkniętych Focala) - zdecydowanie wypróbujcie model NDH20.

Dodajmy do tego ogólny charakter konstrukcji/montażu na poziomie instrumentów profesjonalnych, gdzie nacisk kładziony jest nie na premium/stylistykę, ale na niezawodność i użyteczność (całkowicie metalowa rama, składana konstrukcja przenośna) i otrzymujemy wzorcowy model w swojej kategorii cenowej - zarówno do studia, jak i do regularnego audiofilskiego użytku.