Słowniczek pojęć z zakresu gramofonu

Udostępnij

Nadszedł czas, aby stworzyć podstawowy przewodnik po świecie gramofonów.

Przedwzmacniacz

Kluczowym czynnikiem jest tutaj przedwzmacniacz gramofonowy. Przedwzmacniacz gramofonowy to korektor, który pobiera sygnał z wkładki gramofonowej, wyrównuje go, a następnie wzmacnia. Filtr korekcyjny RIAA (Recording Industry Association of America) w każdym przedwzmacniaczu gramofonowym odwraca w rzeczywistości korekcję RIAA używaną podczas wycinania płyty. Aby zmieścić więcej muzyki na płycie LP, inżynierowie odkryli, że wzmocnienie wysokich częstotliwości i obcięcie niskich pozwoliłoby na wycięcie większej liczby rowków na stronie albumu. Przedwzmacniacz gramofonowy jest kluczowy i przez dziesięciolecia był dosłownie wszędzie. Potem pojawiły się płyty CD co doprowadziło do stopniowego wycofywania się z przedwzmacniaczy. Kiedy winyl zaczął na nowo być popularny, producenci gramofonów zaczęli dodawać wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy do samych gramofonów.

Podstawowa konfiguracja gramofonu

Kable wychodzące z gramofonu podłączasz do przedwzmacniacza, dopasowując kolor czerwony do czerwonego i biały do białego. Prawdopodobnie będzie też przewód uziemiający wychodzący z gramofonu, który podłącza się do śruby oznaczonej „Ground” na wzmacniaczu. Następnie podłączasz głośniki do wzmacniaczy, upewniając się, że nie odwracasz fazy. To też jest łatwe; jeśli używasz zwykłego przewodu, po jednej stronie izolacji z tworzywa sztucznego będzie napis, a druga będzie pusta. Zdecyduj, która strona ma być dodatnia - nie ma znaczenia która, ale wybierz jedną i trzymaj się jej - i upewnij się, że ta strona jest podłączona do dodatniego (czerwonego) zacisku głośnika i dodatniego zacisku głośnika na wzmacniaczu. Druga strona jest podłączona do ujemnych (lub masy) zacisków, które prawie zawsze są czarne. Zapewni to właściwe stereo.

Nowoczesna konfiguracja gramofonu

Powiedzmy, że kupiłeś jeden z wielu nowoczesnych gramofonów, które mają wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Oto, co to oznacza: Jeśli masz już odbiornik audio / wideo, którego używasz do filmów lub gier, ale nie ma on wejścia oznaczonego „Phono”, możesz podłączyć gramofon do dowolnego wolnego wejścia. Te oznaczone jako „Aux”, skrót od „auxiliary”, byłyby twoim pierwszym i najlepszym wyborem. Jeśli masz już jeden z tych gramofonów, poszukaj przełącznika z tyłu. „Line / Phono”. Jeśli twój amplituner nie ma wejścia phono, upewnij się, że przełącznik jest ustawiony w pozycji „Line”. Wejście pomocnicze w odbiorniku to wejście liniowe. Oznacza to jedynie, że nie spełnia żadnej innej funkcji niż przekazywanie sygnału. Jeśli twój amplituner ma wejście phono, ustaw przełącznik gramofonu na „Phono”. Zaletą tego jest to, że zdecydowana większość przedwzmacniaczy gramofonowych dołączonych do odbiorników - lub wzmacniaczy zintegrowanych, lub przedwzmacniaczy - prawie na pewno będzie znacznie lepsza niż ta w twoim gramofonie.

Wzmacniacz mocy

Zajmuje się generowaniem mocy, aby zasilać pasywne głośniki, przekazując jednocześnie sygnał, który został do nich doprowadzony. Istnieją wzmacniacze lampowe, tranzystorowe i hybrydowe, które łączą lampy i tranzystory.

Głośniki pasywne

Najpopularniejszy typ głośnika. Muszą być zasilane pewną ilością mocy ze wzmacniacza (lub odbiornika, lub zintegrowanego).

Głośniki zasilane

Mają wbudowany wzmacniacz mocy, z jednym głośnikiem wyposażonym we wzmacniacz, wejścia i regulację głośności. Jest podłączony do drugiego głośnika za pomocą kabla. Jeśli masz gramofon, który ma własny przedwzmacniacz gramofonowy, to wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć gramofon do wejść głośnika.