Wybór inżyniera dźwięku

Udostępnij

Wszystkie dziedziny zawodowe, czy to muzyczne, czy filmowe, są w ten czy inny sposób odrębne i w konsekwencji mają wąski zakres zainteresowań. Istnieją odrębne "światy", w które zanurzają się ludzie po osiągnięciu pewnego poziomu doskonałości w swojej dziedzinie. Tacy ludzie nazywani są profesjonalistami, mistrzami w swoim fachu. Tworzony jest specjalny sprzęt, aby pomóc tym ludziom w osiągnięciu pełni ich możliwości. Pomaga to poszerzyć spektrum możliwości dla profesjonalistów. Dla reżysera filmowego kamera to jedno ważne urządzenie, ale dla realizatora dźwięku najważniejsze są profesjonalne mikrofony, słuchawki, monitory studyjne i konsoleta mikserska.

Weźmy profesjonalne słuchawki: w nich inżynier dźwięku sprawdza detale, panoramę miksu, uderzenia instrumentów i ogony efektów, drobne artefakty dźwiękowe i tak dalej. To rodzaj lupy audio, która pozwala dokładnie przyjrzeć się obrazowi dźwiękowemu. Słuchawki dla profesjonalnych realizatorów dźwięku to bardzo intymna sprawa i są dobierane bardzo starannie.

W większości przypadków inżynierowie dźwięku wybierają profesjonalne słuchawki zamknięte (do nagrywania/monitoringu) lub otwarte (do miksowania/masteringu). Szeroki zakres częstotliwości, dobre ciśnienie akustyczne, dość gładka/"równomierna" charakterystyka i niskie zniekształcenia są wyznacznikami dla profesjonalistów. Oczywiście, ten opis jest uogólniony. Dla przykładu, przyjrzyjmy się klasycznemu modelowi inżyniera dźwięku. Na przykład legendarny model SONY MDR-7509 HD ma zakres częstotliwości od 5 do 80.000 Hz i poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 107 dB. Dodajmy do tego lekką, ergonomiczną i wytrzymałą konstrukcję oraz cenę ze średniej półki - otrzymamy optymalne słuchawki dla inżyniera dźwięku.

W każdym razie, wybierając słuchawki, należy zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację techniczną, ale również na ergonomię. Powinien on odpowiadać Ci nie tylko pod względem brzmienia, ale również komfortu. Dlatego warto trzymać słuchawki w rękach, wypróbować je i oczywiście posłuchać przed zakupem. Być może profesjonalne słuchawki lub monitory są właśnie tym brakującym elementem, który pomoże Ci stworzyć Twoje własne arcydzieło, które wywróci świat do góry nogami.

W Dr.Head znajdziesz wszystkie profesjonalne urządzenia audio, których potrzebujesz: Monitory studyjne i słuchawki, Kontrolery DJ, Odtwarzacze winylowe DJ iinterfejsy audio, konsolety mikserskie, rejestratory, mierniki studyjnemikrofony, кommutacje, radioodbiornikisystemy radiowe i swiatry.