Jak stworzyć system audio w twoim domu?

Udostępnij

Idealny domowy system audio to nie tylko zbiór elementów elektronicznych. Jest to złożona interakcja między komponentami a ich otoczeniem. Jeśli chcesz zaprojektować system dla swojego domu, musisz zrozumieć przynajmniej podstawy akustyki.

Rozważ cel

Rozpoczynając projektowanie domowego systemu audio, pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, są twoje oczekiwania. Jeśli chcesz mieć system tylko audio, napotkasz bardzo różne podstawowe czynniki projektowe niż w przypadku zaprojektowania multimedialnego systemu kina domowego. Na przykład idealne pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany system wyłącznie audio, będzie inne niż w przypadku kina domowego, w którym oświetlenie jest prawie tak samo ważne, jak akustyka. Stworzenie jasnej listy życzeń dotyczących potencjalnych zastosowań systemu od samego początku procesu projektowania zwiększy prawdopodobieństwo, że stworzysz to co chcesz.

Wybór komponentów

Rzeczywiste wyposażenie składające się na system audio ma oczywiście duże znaczenie przy projektowaniu systemu, ale najlepszy projekt systemu polega na doborze komponentów w połączeniu z uwzględnieniem całego kontekstu systemu. Wybór wysokiej jakości komponentów, które zapewniają najlepszy dźwięk, to tylko część procesu. Musisz upewnić się, że wybrane przez ciebie komponenty są w stanie zapewnić odpowiednią moc wyjściową, sprzęt będzie pasował do dostępnej przestrzeni, a system elektryczny twojego domu będzie w stanie zasilać te elementy. Musisz także zwrócić uwagę nie tylko na główne komponenty, takie jak wzmacniacze i głośniki, ale także na mniej efektowne części systemu, takie jak kable.

Akustyka pomieszczeń

Wybór odpowiednich komponentów jest ważny, ale równie ważne jest umieszczenie ich w odpowiednim pomieszczeniu. Pomieszczenie optymalne pod względem akustycznym zapewnia odpowiednią ilość dźwięku - zarówno dźwięk bezpośredni z głośników systemu, jak i dźwięk odbity, który odbija się od powierzchni w pomieszczeniu - do uszu słuchacza. Strojenie akustyki pomieszczenia to niezwykle złożony proces obejmujący powierzchnię ścian, podłogi i sufitu, a także konstrukcję i rozmieszczenie mebli oraz wszystkich innych przedmiotów w pomieszczeniu. Jeśli rozumiesz podstawy akustyki, prawdopodobnie będziesz w stanie samodzielnie dać radę w projektowaniu pomieszczenia, ale profesjonalny projektant będzie w stanie dostroić akustykę pomieszczenia znacznie wydajniej i efektywniej.

Zatrudnianie profesjonalistów

Jeśli poważnie myślisz o zaprojektowaniu najlepszego możliwego domowego systemu audio, powinieneś rozważyć przekazanie projektu profesjonalistom, którzy mają wiedzę i doświadczenie, aby poprawnie wykonać pracę. W idealnym projekcie z ekstrawaganckim budżetem będziesz mógł zatrudnić architekta do zaprojektowania domu dla systemu od podstaw i doświadczonego wykonawcę, który go zbuduje. Jeśli twój budżet jest skromniejszy, projektant audiowizualny może pomóc ci w procesie wyboru komponentów i modyfikacji istniejącego pomieszczenia, aby zoptymalizować wydajność systemu.To co możesz zrobić samodzielnie, to najpierw sprawdź, czy twoje mikrofony są dopasowane do miksera pod kątem potrzebnych aplikacji. Oprócz upewnienia się, że wzmacniacze zapewnią wystarczającą moc do napędzania głośników, których potrzebujesz. Jeśli chcesz również sprawdzić, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla danego zastosowania, sprawdź ich specyfikacje. Ważna jest dodatkowo liczba pokoi. Wielkość każdego pomieszczenia. Poziomy hałasu otoczenia oraz to jak chcesz sterować systemem audio.