Wielka liga! Porównanie flagowych urządzeń wielodrożnych JH Audio, Shure i Westone

Udostępnij

Które wtyczki High End brzmią najlepiej na świecie? Dyskusja na ten temat nasila się w momencie, gdy czołowi producenci, tacy jak JH Audio, Shure czy Westone, wprowadzają na rynek nowe flagowe modele. I właśnie teraz mamy dobry powód, żeby do tego tematu powrócić, ponieważ firma JH Audio wypuściła nową wersję swoich słynnych topów - JH16v2 Pro. Czym różnią się świeże flagowce JH Audio od poprzednich i jak brzmią w porównaniu do innych graczy w lidze high-end? Postanowiliśmy się o tym przekonać w teście porównawczym, wykorzystując jako źródło topowy odtwarzacz audio Astell&Kern AK380, a jako materiał muzyczny kolekcję nagrań wysokiej rozdzielczości z gatunku rock, jazz i klasyka.

Shure SE846

Cechy

Firma Shure znana jest nie tylko z bogatego katalogu profesjonalnego sprzętu dla muzyków, ale także z imponującej kolekcji własnego know-how, które aktywnie wykorzystuje przy projektowaniu swoich modeli. Najciekawszym know-how w konstrukcji trójdrożnych armaturowych flagowców SE846 jest nietypowy filtr dolnoprzepustowy, będący akustycznym labiryntem złożonym z kilkunastu mikroskopijnych stalowych płytek połączonych ze sobą za pomocą spawania laserowego. Labirynt ten skutecznie tłumi częstotliwości powyżej 75 Hz i zmusza głośniki niskotonowe do skupienia się na swoim zakresie, bez wchodzenia w sąsiednie obszary. Nawiasem mówiąc, dwa przetworniki armaturowe są odpowiedzialne za częstotliwości basowe w konstrukcji SE846, podczas gdy sekcja średnio- i wysokotonowa zawiera po jednym przetworniku armaturowym. Taki rozkład ma zapewnić słuchawkom soczyste, mięsiste brzmienie bez śladu suchości charakterystycznej dla podstawowych modeli armaturowych. A dla tych, którzy chcą poprawić brzmienie, SE846s są wyposażone w trzy pary wymiennych filtrów akustycznych o różnej gęstości. Można je wykorzystać do rozjaśnienia lub przyciemnienia dźwięku, aby dostosować go do własnych upodobań muzycznych lub skompensować zniekształcenia dźwięku źródła.

Dźwięk

Brzmienie SE846 jest gęste, komfortowe i detaliczne, przypominające nieco styl wykonawczy topowych słuchawek Sennheisera, dostosowany do różnic w formacie. Szczególnie dobrze radzą sobie z wokalami, nie wiercąc uszu sybilancją nawet na nagraniach o miernej jakości. Na najnowszej płycie Lany Del Rey, śpiewny wokal wokalistki jest starannie oddany z drobnymi niuansami, wybijając się nieco ponad aranżacje, gdy słuchamy z neutralnymi przetwornikami i nieco oddalając, gdy przełączymy na ciemniejsze. Instrumentale są wyraźnie wyczuwalne i nie zlewają się w jedno nawet w najszybszych i najbardziej agresywnych kompozycjach Metalliki, jednak brzmieniu gitar brakuje nieco ostrości, by oddać drive - jednak dla wielu słuchaczy ten sposób lekkiego stonowania żaru wydarzeń może być lepszy. Bas jest solidny, ale czysty i dobrze zdefiniowany, a co najważniejsze, trzyma się w wyznaczonych granicach, nie wpadając w pułapkę średnicy. Inżynierowie Shure nie bez powodu poświęcili wiele uwagi na dopracowanie swoich ekskluzywnych filtrów dolnoprzepustowych!

Westone W80

Cechy

Amerykańska firma Westone za kilka lat będzie obchodzić 60-lecie istnienia, ale szacowny wiek i solidne pochodzenie to nie jedyne rzeczy, którymi może się pochwalić: jej głównym punktem dumy jest linia zaawansowanych słuchawek armaturowych. Na czele gamy znajduje się najnowszy model W80. Można to poznać po pierwszej cyfrze ich indeksu, liczbie przetworników armaturowych w każdej słuchawce. Tak, naprawdę jest ich osiem! Trójdrożna zwrotnica rozdziela je pomiędzy pasma częstotliwości, przydzielając cztery przetworniki do HF, parę do średniotonowego i parę do niskotonowego. Słuchawki wyposażone są w trzy przetworniki, starannie skalibrowane w celu uniknięcia niedopasowania fazowego. Sam kształt słuchawek został również starannie wyprofilowany, aby zapewnić maksymalne dopasowanie do kanałów słuchowych. Pomimo dużej ilości wyposażenia, słuchawki wyglądają bardzo kompaktowo, niemal nie do odróżnienia od mniejszych modeli z tej serii. Ich wzornictwo jest również dość skromne, wyraźnie zachęcając audiofilów do skupienia się na dźwięku. Dla tych jednak, którzy nie mogą się przekonać do wyglądu, Westone przygotował zestaw czterech kolorowych wkładek dousznych, od stonowanego błękitu po efektowne złoto.

Dźwięk

Mając cztery przetworniki skoncentrowane w zakresie HF można by się spodziewać, że słuchawki te zabrzmią hipertroficznie jasno, ale na szczęście te oczekiwania nie zostały spełnione. Górny zakres jest grany bardzo precyzyjnie, detalicznie i zwiewnie, bez nadętego "iskrzenia". W średnim rejestrze W80 zachwycają przejrzystością bez najmniejszych nawet śladów wypranych faktur. Jest to zauważalne przy porównaniu z Shure z najwyższej półki: na tych samych nagraniach jazzowych instrumenty dęte wykonywane przez W80 brzmią nieco bogaciej i lepiej, choć nie tak komfortowo dla ucha. Bas W80 nie jest tak głęboki i ekspansywny jak u konkurencji, ale jest szybki i dobrze zdefiniowany, co pozwala słuchawkom pewnie radzić sobie w sytuacji, nawet gdy sekcja rytmiczna pracuje na pełnych obrotach. Dlatego też można je polecić miłośnikom muzyki rockowej, którzy chcą w pełni poczuć emocje towarzyszące ich ulubionym nagraniom na żywo. Ale to właśnie przemyślana muzyka instrumentalna wydobywa z najlepszych Westonów to, co w nich najlepsze. Słuchając płyt wybitnego pianisty Matthew Shippa, wiernie odtwarzają przestrzeń sceniczną w sposób, w jaki niewiele kolumn High End jest w stanie to zrobić.

JH16 Pro

Cechy

Jerry Harvey, założyciel marki JH Audio, jest największym na świecie ekspertem w dziedzinie słuchawek wielodrożnych. Projektując swoje topowe modele, nie skąpi na armaturach! Najwyższej klasy JH16 Pro, który do niedawna był liderem w ofercie firmy, posiada osiem przetworników na kanał. Cztery z nich grają na basie, podczas gdy pozostałe cztery są równo podzielone pomiędzy rejestry średniotonowego i wysokotonowego. Trzy oddzielne ścieżki dźwiękowe prowadzące do głośnika niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego są poprowadzone przy użyciu opatentowanej technologii FreqPhase, zaprojektowanej w celu wyeliminowania przesunięć fazowych i zapewnienia idealnego dopasowania do zakresów częstotliwości. Duża liczba przetworników sprawia, że czułość słuchawek wzrasta do 118dB, czyli poziomu, na którym są one gotowe do gry z każdym urządzeniem przenośnym. Aby jednak uzyskać prawdziwy obraz muzycznych możliwości tych modeli, należy je oczywiście podłączyć do czegoś poważniejszego niż zwykły smartfon.

Dźwięk

JH16 Pro, podobnie jak inne modele JH Audio, zostały zaprojektowane z naciskiem na niestandardowe obudowy, bazujące na osobistych odciskach kanałów słuchowych użytkownika. To właśnie w takich obudowach te najwyższej klasy słuchawki ujawniają w pełni swoje muzyczne talenty! Niestety, customowe słuchawki nie nadają się do testów grupowych, więc musimy posłuchać ich uniwersalnej wersji, która jednak również jest w stanie dać w miarę pełny obraz ich charakterystyki użytkowej. Od pierwszych zagranych nut JH16 Pro imponuje głośnością, mocą i skalą. Ich bas jest tak głęboki i wyrazisty, że może służyć jako punkt odniesienia nie tylko dla słuchawek High End, ale także dla każdego formatu słuchawek. Znane rockowe albumy w tych słuchawkach brzmią z takim rozmachem, że nie chce się od razu przechodzić do innych gatunków. I na próżno, podczas odtwarzania spokojniejszej muzyki, JH16 Pro są wygodne i aksamitne, porównywalne z dobrze już znanym pismem słuchawek Shure z najwyższej półki. Ich gładka równowaga tonalna i doskonała dynamika w skali makro pozwalają im z łatwością radzić sobie z najbardziej intensywnymi pasażami symfonicznymi.

JH16v2 Pro

Cechy

Kiedy kilka lat temu w katalogu JH Audio pojawił się model JH16 Pro z ośmioma przetwornikami po każdej stronie, wielu wydawało się, że nie ma już dokąd pójść. Jerry Harvey rozumował inaczej! Jerry Harvey przeprojektował swoje flagowce, a teraz pojawił się większy zestaw armatur - JH16v2 Pro. Na każdym kanale jest ich po kilkanaście! Dwa dodatkowe przetworniki zostały użyte w celu wzmocnienia uderzenia w rejestrze wysokotonowym i zwiększenia pasma przenoszenia od 20Hz do 23kHz. A to nie jedyna dobra wiadomość, ponieważ oprócz dodatkowych przetworników, JH16v2 Pro wyposażono w zupełnie nowy system strojenia częstotliwości. W przeciwieństwie do innych konstruktorów, którzy stosują szereg filtrów wstępnych, inżynierowie JH poszli inną drogą, umieszczając w kablu maleńki regulator basu, który może być regulowany za pomocą specjalnego śrubokręta. W ten sposób poziom basu może być regulowany w szerokim zakresie +/-10dB, łatwo zmieniając sposób wykonania z neutralnego na jasny lub ciemny. Sam kabel jest znacznie bardziej wytrzymały niż w poprzednim modelu i jest przymocowany do obudowy za pomocą nowych czteropinowych złączy z zaciskami śrubowymi, aby zapewnić jak najmocniejsze trzymanie. Jeszcze większe wrażenie robi przeprojektowane wykończenie słuchawek. Połączenie solidnego monolitycznego wykończenia i nieskromnego połysku daje efekt stylowego i statusowego dodatku!

Dźwięk

Podobnie jak w przypadku poprzedników JH16 Pro, testując JH16v2 Pro musimy skorzystać z wersji uniwersalnej zamiast niestandardowej. Nie przeszkodzi nam to w wyciąganiu wniosków na temat ich brzmienia, najważniejsze to pamiętać, że w wersji custom modele te zachowają swój styl wykonania, ale zagrają muzykę jeszcze bardziej obszerną, szczegółową i klarowną. Podobnie jak w przypadku JH16 Pro, pierwszą rzeczą, którą zauważysz podczas słuchania, jest prawdziwie luksusowy, wyrazisty i sprężysty bas, którego nie spodziewałbyś się po słuchawkach dousznych. Aż trudno uwierzyć, że te potężne tętnienia niskich częstotliwości są tworzone przez maleńkie przetworniki armaturowe, a nie przez schowany gdzieś subwoofer! Podobieństwa do poprzednich flagowców JH Audio nie dziwią, bo za głośniki niskotonowe w obu modelach odpowiada ten sam zestaw czterech armatur. Różnica między nowymi topami a ich poprzednikami jest wyraźnie zauważalna w średnicy, a zwłaszcza w wysokich rejestrach - są one oddane bardziej plastycznie, faktury instrumentów dętych i skrzypiec są rysowane z większą mikrodetalicznością. A różnice między zwykłymi nagraniami a highres są wyeksponowane z bezlitosną precyzją. Kiedy słuchamy Metalliki w rozdzielczości 24bit / 192kHz, ataki brzmią ostrzej, z lepszą separacją instrumentów. Dzięki tym słuchawkom wiadomo, gdzie jest chippy, a gdzie prawdziwa jakość!

Wynik końcowy

Każde słuchawki w tym teście mają swoje mocne strony. Najwyższej klasy słuchawki Shure oferują naturalne i komfortowe brzmienie, które nie męczy nawet po długich sesjach odsłuchowych. Flagowe Westony charakteryzują się neutralnością i dbałością o szczegóły. Poprzednie flagowce JH Audio zwracały uwagę swoim potężnym basem, a ich nowy następca JH16v2 Pro oferuje unikalne połączenie mocnych stron różnych modeli. Odziedziczyły one znakomity bas z JH16 Pro oraz szczegółowość i przejrzystość z Westone W80. A zdolność do zachowania atrakcyjności po wielu godzinach słuchania pochodzi od Shure SE846!

JH Audio 16V2 PRO Universal

Typ słuchawek: wtyczkowe

Typ słuchawek: przewodowe

Kształt złącza: prosty

Dodaj do ulubionych Dla porównania 90&nbsp900&nbspRUR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd