Który subwoofer jest lepszy niż przenośny czy zamknięty?

Udostępnij


Jednym z pierwszych pytań, które wiele osób zadaje przy zakupie nowego lub wymianie starego subwoofera, jest pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem, niż przenośna lub szczelna konstrukcja obudowy?

Pomimo powszechnego błędnego przekonania, nie jest to takie proste, jak wybranie szczelnego subwoofera, jeśli Twoje preferencje skłaniają się ku muzyce, a przeniesione, jeśli preferują kino domowe. Jest to zbyt uproszczony sposób myślenia, który może nie przynieść pożądanego rezultatu, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujesz. 

Mając to na uwadze, poprosiliśmy naszych partnerów z czołowego producenta subwooferów SVS, aby przedstawili kilka opinii na temat tego, co odróżnia oba projekty i co należy wiedzieć wybierając pomiędzy nimi. Zapoznaj się z ich wyjaśnieniami na temat subwooferów zapieczętowanych i podłączonych w filmie, poniżej:

Przed zrozumieniem, który subwoofer jest lepszy dla użytkownika, niezbędne jest zrozumienie parametrów brzmieniowych i cech konstrukcyjnych, które wyróżniają przenośne i uszczelnione subwoofery, a także ograniczeń pomieszczenia i innych potencjalnych czynników. Mając to na uwadze, oto cztery najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru pomiędzy konstrukcją subwoofera z obudową zamkniętą i zamkniętą:

1. Jakość dźwięku
Uszczelniona konstrukcja pozwala subwooferowi wykazywać niższe opóźnienie grupowe, co jest miarą tego, jak szybko zmienia się faza akustyczna systemu. Według laika, faza jest różnicą czasową pomiędzy dwoma falami dźwiękowymi, gdy docierają one do uszu, a subwoofery zamknięte mogą nieco szybciej przemieszczać powietrze, aby dopasować się do wyjścia głośnika, dzięki czemu uzyskuje się nieco bardziej spójny i lepiej zintegrowany dźwięk. Dlatego też dźwięk zapieczętowanych subwooferów jest czasami określany jako "ciaśniejszy" i bardziej "wyartykułowany" i często wybierany do krytycznego odsłuchu muzyki w audiofilskich systemach. 

Subwoofery

Przenośne subwoofery mogą osiągać niższe wartości w zakresie częstotliwości i renderować najbardziej wymagającą zawartość niskich częstotliwości z większą energią przy wyższych głośnościach, co oznacza, że mogą grać głośniej i niżej nawet przy tej samej mocy wzmacniacza i tych samych pomiarach przetworników, a większa głośność obudowy ma z tym wiele wspólnego. Niech mi będzie jednak wolno wyrazić się jasno, podłączony subwoofer może być również niewiarygodnie muzykalny, tak jak subwoofer zapieczętowany może wyzwolić namacalny, uderzający w klatkę piersiową bas do kina domowego. Bardziej chodzi o preferowanie jednego lub drugiego dźwięku i subtelne rozróżnienia, wraz z innymi zmiennymi niż utwardzona zasada. 

2. Poziomy i preferencje odtwarzania
Jeśli lubisz odtwarzać filmy, muzykę i telewizję, przy dużej głośności i naprawdę wysokich poziomach ciśnienia akustycznego (SPL), nauka mówi, że przenośny subwoofer ma tę zaletę, gdy jest wyposażony w intensywne efekty głębokiego basu - szczególnie w przypadku płyt Blu-ray i innych formatów z wymagającymi ścieżkami dźwiękowymi o wysokiej wierności. Nie zrozumcie nas źle: Dobrze zaprojektowany, szczelnie zamknięty subwoofer jest w stanie bezwzględnie produkować bas na poziomie koncertowym i kinowym przy dużej głośności, ale jego siła kontra ported polega na muzykalności i szybkości w transjentach.

Teraz, jeśli bardziej interesujesz się muzyką klasyczną i słuchasz muzyki z bardzo wymagającym uchem, subwoofer zapieczętowany ma na ogół dokładniejszy dźwięk z precyzyjną prędkością transjentów, dzięki czemu może się zatrzymać i zacząć od niskich tonów. Ta konstrukcja preferuje instrumentalne basy, gdzie naprawdę chcesz, aby szarpnięcie strun gitary basowej lub uderzenie tympani brzmiało tak naturalnie, jak to możliwe, podczas gdy ported może być lepiej, jeśli jesteś w EDM i kochasz bas spadnie poniżej 20 Hz, aby uderzyć jak młot kowalski.

3. Rozmiar pokoju
Jeśli granice dynamiki zapieczętowanego subwoofera są dobrze dopasowane do wielkości pomieszczenia i poziomu odtwarzania, zapieczętowany subwoofer okryje każde pomieszczenie nieartykułowanym, mocnym basem. Jednakże, ponieważ przeniesione subwoofery wytwarzają wyższą szczytową moc dynamiczną, mają one przewagę w dużych pomieszczeniach, gdzie występuje mniejsze "wzmocnienie w pomieszczeniu", szczególnie w przypadku bardzo wymagających materiałów. Rozmiar pomieszczenia może być zawsze złagodzony poprzez zastosowanie dwóch lub więcej subwooferów, a zastosowanie dwóch mniejszych subwooferów w porównaniu z jednym dużym jest często najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie bardziej wyrównanego basu w całym pomieszczeniu.

4. Wpływ wizualny
Wśród uszczelnionych i przeniesionych subwooferów z przetwornikiem tej samej wielkości, subwoofer uszczelniony jest prawdopodobnie bardziej kompaktowy i oferuje konstrukcję przypominającą kostkę, która łatwiej wtapia się w pomieszczenie odsłuchowe przy mniejszym wpływie wizualnym i wymaganej powierzchni podłogi. Dodatkowa przestrzeń w obudowie, wymagana przez przenośne subwoofery, pozwala im grać nieco głębiej i głośniej, ale także daje im większą powierzchnię i ogólną obecność w pomieszczeniu.

Wciąż niezdecydowany?
Jedną z filozofii projektowania subwooferów SVS jest zawężenie luki pomiędzy modelem przenośnym a zamkniętym.  Oznacza to, że zamknięte subwoofery SVS mają niewiarygodną moc wyjściową, a rozciągnięcie niskich częstotliwości i przenośne modele są wyjątkowo szybkie i dokładne w stanach przejściowych. Jeśli chciałbyś zagłębić się w ten temat, na SVSound.com odbędzie się wnikliwa rozmowa: Sealed vs. Ported Subwoofers - A Comparison, lub zawsze możesz poprosić przedstawiciela World Wide Stereo o ustawienie demonstracji, abyś mógł usłyszeć i zobaczyć różnice dla siebie. 

Bez względu na to, czy wybierzesz przenośny, czy też szczelny, dodanie subwoofera do domowego systemu audio jest jednym z, jeśli nie najbardziej udanych ulepszeń dźwiękowych, jakie możesz wykonać i wprowadzisz nowy poziom wrażeń i energii do całej muzyki, kina domowego i doświadczeń audio.